Byliny s venotonickým a kapilárně posilujícím účinkem

A000e887ddfb40a9e901bef199716966e2f52096.jpeg krásu a zdraví

Porušení tonusu žilních cév a zvýšená propustnost a křehkost kapilár se mohou stát příčinou závažných onemocnění, jako jsou křečové žíly (křečové žíly), hemoroidy, flebitida a tromboflebitida, kapilární krvácení, nedostatečné prokrvení končetin atd.

V takových podmínkách se velmi s oblibou používají rostliny obsahující flavonové glykosidy s blízkým vitamín R struktury, jako je jírovec, japonský akát atd. Tyto látky „stahují“ stěny nejmenších krevních cév — kapilárysnížit jejich propustnost, zlepšit pružnost jim Na druhé straně zvyšují tonus žilních cév, odstraňují edémové stavy v důsledku žilních stáz, zlepšují prokrvení periferních orgánů.

Japonský akát patří mezi rostliny, zdroje glykosidu rutinu, který má kapilárně posilující účinek. Je to opadavý strom, vysoký až 25 m. Listy jsou zpeřené s 11 až 15 páry vejčitých nebo oválně kopinatých, špičatých lístků. Květy jsou světle žluté, uspořádané do vrcholových různobarevných lat.

Plodem je fazole válcovitého tvaru, zaštípnutá do tvaru růžence, až 10 cm dlouhá a 1 cm široká. Kvete v létě.

U nás se akát japonský pěstuje jako okrasná dřevina v parcích, zahradách i na ulicích téměř po celé republice. Přírodní ložiska se nacházejí v Japonsku a Číně.

Akce a aplikace. Droga díky bohatému obsahu rutinu působí kapilárně zpevňující účinek, snižuje křehkost a propustnost kapilárních cév, chrání před krvácením, působí protizánětlivě.

Japonské působení se používá k léčbě a prevenci krvácení do mozku a sítnice, s hypertenzí, aterosklerózou, s onemocněními ledvin, se zvýšeným sklonem ke křehkosti cév a krvácení, s poškozením kapilár toxickými látkami, infekčními procesy atd.
Je žádoucí užívat lék společně s vitamínem C.

Způsob použití. Poupata sušená a rozemletá na prášek se užívají 0,2-0,5 g denně ve 3-4 dávkách. Lze připravit i lihový extrakt (20 g květů se louhuje 100 cm3 70% lihu po dobu 7 dnů). Užívejte 3x denně 20 kapek.

Chemické složení. Květní poupata obsahují flavonolglykosid rutin (asi 20 %). Plody obsahují řadu flavonoidních glykosidů, včetně isoflavon genisteinu.

Drogy. Používají se nerozpuštěná poupata (Flores Sophorae) a plody (Fructus Sophorae).

Reference:

Farmakognózie: Současné bylinné léky a chemie přírodních produktů pro kurikulum PharmD

Byliny v Bulharsku a jejich využití

multidvdorg

Jsem novinář se specializací na poskytování užitečných rad veřejnosti. Můj profil je zaměřen na sdílení praktických informací, které vám mohou pomoci v různých oblastech života.

Rate author
GARUDA