Proč zuby někdy žloutnou a jak si pomoci

1530835715 Toothbrush 3191097 960 720.jpg krásu a zdraví

Zatímco celebrity a modelky si mohou užívat zářivě bílé zuby, úsměvy většiny běžných lidí vypadají trochu žlutě. Ale to by tě nemělo trápit. Mnoho věcí může ovlivnit vzhled zubů a dát jim žlutý odstín. Většina příčin změny barvy zubů spadá do dvou hlavních kategorií: vnější a vnitřní.

Žloutnutí může být také způsobeno celou řadou faktorů: zdravím, užíváním léků a nesprávným čištěním.

Vnější skvrny

Vnější skvrny se tvoří na povrchu skloviny, což je nejtvrdší vnější vrstva zubu. Přestože zubní sklovina může snadno zežloutnout, tyto skvrny lze obvykle snadno odstranit. „Příčinou č. 1 žloutnutí zubů je nezdravý životní styl,“ řekl Dr. Justin Phillip z Chandleru v Arizoně. „Kouření, pití silné kávy a čaje a žvýkací tabák jsou nejhoršími nepřáteli člověka, zejména pro stav zubů.“

Káva a tuk omlazují

Jakékoli jídlo nebo nápoj, který obsahuje přírodní nebo umělá barviva, může také zabarvit vaše zuby. Tmavá jídla a nápoje, včetně červeného vína, koly, čokolády a tmavých koření, jako je sójová omáčka, balzamikový ocet a kari, tedy mohou zabarvit vaše zuby. Některé druhy ovoce a zeleniny, jako jsou hrozny, třešně, granátová jablka, borůvky a červená řepa, navíc barví zuby. Tyto produkty mají vysoký obsah chromogenů – pigmentových látek, které se mohou uchytit na zubní sklovině.

Kyseliny a nápoje mohou ovlivnit barvení zubů metodou eroze skloviny a usnadnit fixaci pigmentu na zubech. Tanin, hořká sloučenina nacházející se ve víně a čaji, také pomáhá chromogenům přilnout k zubní sklovině, což nakonec vede k zabarvení.

Co dělat?

Pro milovníky čaje je tu ale dobrá zpráva: studie z roku 2014 publikovaná v International Journal of Dental Hygiene zjistila, že přidání mléka do čaje snižuje riziko zabarvení zubů, protože mléčné bílkoviny mohou bojovat s taniny. Poskytnutím adekvátní péče o zuby můžete zabránit vzniku skvrn a usazování plaku, což vede ke změně barvy zubní skloviny.

Vnitřní skvrny

Vnitřní skvrny se vyskytují ve struktuře zubu zvané dentin. Odstranění těchto skvrn na zubech je poměrně obtížné. Mnoho léků může způsobit vnitřní skvrny na zubech. Pokud děti užívají tetracyklinová nebo doxycyklinová antibiotika v době, kdy mají zuby ještě mléčné (do 8 let), mohou mít hnědožlutou barvu. Podle Mayo Clinic, pokud ženy užívají tetracyklin po čtvrtém měsíci těhotenství nebo při kojení, může to ovlivnit zabarvení zubů jejich dítěte. Použití ústní vody obsahuje chlorhexidin, sloučeninu, která dokáže snížit počet bakterií a vyléčit zánět dásní (zánět dásní), který může způsobit hnědé skvrny na zubech. Zuby navíc barví i antimykotikum minocyklin, derivát tetracyklinu.

Chemoterapie a ozařování hlavy a krku mohou způsobit vnitřní skvrny. Dokonce i některé relativně běžné léky, jako jsou antihistaminika, antipsychotika a léky na krevní tlak, mohou někdy způsobit žluté zuby. Ačkoli fluorid může být dobrý pro zuby, posiluje sklovinu a zabraňuje kazu, nadměrné množství minerálu má negativní vliv na barvu zubní skloviny. Fluoróza v důsledku nadměrného fluoridu může způsobit drobné bílé pruhy nebo hnědé skvrny na zubní sklovině.

Podle Dr. Philipa se tento problém vyskytuje hlavně v oblastech, kde pitná voda obsahuje vysoké množství přírodního fluoru. Kromě toho mohou lidé získat příliš mnoho fluoru užíváním doplňků stravy nebo pravidelným používáním ústní vody a zubní pasty s tímto minerálem. Zubní zákroky mohou také způsobit ztmavnutí zubů. „Mnoho dentálních produktů může způsobit změnu barvy skloviny, amalgám,“ řekl Dr. Bruno Sharp z Miami na Floridě.

Zde je to, co bychom měli jíst, pokud trpíme akné

Jiné důvody

Kromě skvrn existují další příčiny změny barvy zubní skloviny: genetika, věk, nemoci a zranění. „Existuje mnoho důvodů, proč je u některých lidí pravděpodobnější, že dostanou žlutý odstín na zubech,“ řekla doktorka Edith Osetika, zubařka z Mansfieldu v Massachusetts. „Důvod číslo 1 – genetika. Nedostatky dentinogeneze a nedokonalosti amelogeneze jsou dvě dědičné poruchy, které způsobují abnormální vývoj zubů a mohou vést ke změně barvy,“ vysvětluje doktor Osetika.

Dědičnost

„Dědičnost je také důvodem, proč mají někteří lidé žlutější nebo silnější zubní sklovinu než ostatní. Můžete se narodit se zuby, které vypadají žlutěji (nebo bíleji) než zuby jiných lidí,“ řekl lékař. Částečně je to způsobeno tloušťkou vaší skloviny, která je průsvitná. Pokud máte tenkou vrstvu skloviny, všimnete si skutečné barvy přirozeného žlutého dentinu.

Stáří

Jak stárnete, barva vašich zubů může tmavnout: Jak stárnete, vnější vrstva skloviny se časem opotřebovává a vaše zuby jsou žlutější. Nejlepší obranou proti řídnutí skloviny je zajistit správnou produkci slin, které dokážou odplavit potravu a plak ze zubů, a dostatek fluoru. K tomu byste si měli dvakrát denně čistit zuby fluoridovanou zubní pastou, pít fluoridovanou vodu a v případě sucha v ústech se poradit s lékařem. Aby bylo možné zabránit ztenčování vaší skloviny.

Nemoci a úrazy

Nemoci mohou také ovlivnit barvu vašich zubů. Žloutenka se může objevit po těžké horečce nebo v důsledku infekce. Další možnou příčinou žloutnutí zubů je těžká novorozenecká žloutenka. Úrazy u dětí mohou bránit tvorbě zubní skloviny. V tomto případě mohou dětské mléčné zuby zešedivět. Podobná poranění, která u dospělých poškozují nervy nebo zuby, mohou také způsobit změnu barvy zubů.

Prevence a léčba

Co dělat pro prevenci žlutých zubů? Nejlepší je hlídat si, co jíte a pijete. Měli byste také přestat kouřit. Měli byste také zajistit dobrou dentální hygienu a navštívit zubaře alespoň dvakrát ročně./Zdrave.to

Dejte like zdrave.to i na Facebooku, kde najdete mnohem více užitečného a zajímavého čtení

multidvdorg

Jsem novinář se specializací na poskytování užitečných rad veřejnosti. Můj profil je zaměřen na sdílení praktických informací, které vám mohou pomoci v různých oblastech života.

Rate author
GARUDA