Tři hlavní rizikové faktory pro bolesti dolní části zad

1516704520 Shutterstock 528930577.jpg Společnost

Bolesti v kříži nejsou jen nepříjemností, ale globálním a vážným problémem, který postihuje stovky milionů lidí a je hlavní příčinou invalidity na světě.

Nedávná studie provedená v červnu 2023 poskytla komplexní obraz tohoto problému: zkoumala data shromážděná za tři desetiletí během téměř 500 studií, píše ScienceAlert.

Ch. Doktor Ivan Nedelchev pomohl tisícům, to jsou jeho recepty na správnou výživu a fyzickou aktivitu

Bolest v kříži je běžná, ale pro miliony lidí to není jen prchavé nepohodlí, ale každodenní chronická zkušenost plná utrpení. Mnoho lékařských vědců již tento jev nazývá naším „břemenem“. Tento termín označuje jak rozšířenou prevalenci onemocnění, tak významnou ztrátu zdraví, kterou způsobuje. Postihuje lidi všech věkových kategorií, od pětiletých dětí až po lidi nad 80 let.

Ačkoli se někdy může zdát, že bolest zad je nevyhnutelná, není tomu tak. Studie identifikovala tři hlavní rizikové faktory, které tvoří 39 % celosvětové zátěže bolestí zad:

Obezita vytváří další zátěž na zádech, což vede k nárůstu zranění a zánětů, upřesňuje Glasnews.bg.

Kouření poškozuje drobné cévy páteře, což vede k oslabení kostí a kloubů.

Ergonomie pracoviště a nevhodné pracovní podmínky mohou vést ke stresu a zranění.

Všechny tyto faktory jsou zcela pod naší každodenní kontrolou a podle vědců nyní můžeme postupně začít měnit svůj život světlejším směrem, bezpečněji před chronickými nemocemi.

Onkolog: Ostrá bolest dvou částí těla signalizuje rakovinu střev

Bolesti dolní části zad mají komplexní povahu. Obvykle ji nezpůsobuje žádný kloub nebo sval a nelze ji vždy přesně určit ani moderní lékařskou technikou. Mnoho lidí se uzdraví do šesti týdnů, ale u třetiny postižených se bolest stává chronickou a může trvat roky.

Pokud se nic nezmění, podle předpovědí autorů studie v příštích 30 letech dosáhne počet lidí žijících s tímto onemocněním 843 milionů lidí.

Bolest dolní části zad se nestává každému. Nejčastěji touto nemocí trpí ženy. Podle dostupných statistik je 395 milionů žen a 225 milionů mužů. Důvody tohoto rozdílu mohou souviset s rozdíly v poptávce po lékařské péči a v přístupu k ní.

Starší lidé, i když jsou často přehlíženi, jsou vystaveni vyššímu riziku. Mají omezený přístup k účinné léčbě a je pravděpodobnější, že budou trpět dlouhodobými příznaky.

Co můžeme udělat?

V současné době je mnoho způsobů léčby bolesti dolní části zad, jako jsou léky proti bolesti a některé operace, buď neúčinné, nebo poskytují minimální úlevu. Alarmující prevalence bolesti dolní části zad zdůrazňuje naléhavou potřebu dalšího výzkumu prevence a účinných léčebných strategií.

Pojmenovali nové nebezpečí z vysokého krevního tlaku

Vlády, tvůrci politik a zdravotníci musí podniknout proaktivní kroky k řešení identifikovaných rizikových faktorů. Snížení míry obezity, boj s kouřením a zlepšení ergonomie pracovišť mohou výrazně snížit závažnost bolestí zad.

Bolest dolní části zad je rozšířený problém, který pravděpodobně poroste, pokud společně nezačneme jednat hned. Nejnovější studie vrhá světlo na rozsah problému a potenciál jeho výrazné změny k horšímu.

Získané výsledky, jakkoli jsou však zklamáním, představují „cestovní mapu“ pro další kroky – od zlepšení životního stylu až po zavedení lékařské praxe založené na důkazech. Toto je výzva k akci pro nás všechny, od jednotlivců po globální politiky, abychom tuto nemoc brali vážně a společně pracovali na snížení jejího dopadu na naše životy a společnost jako celek. /Zdrave.to

Dejte like zdrave.to i na Facebooku, kde najdete mnohem více užitečného a zajímavého čtení!

multidvdorg

Jsem novinář se specializací na poskytování užitečných rad veřejnosti. Můj profil je zaměřen na sdílení praktických informací, které vám mohou pomoci v různých oblastech života.

Rate author
GARUDA