Dr. Denitsa Zheleva: V listopadu provádíme bezplatné vyšetření na těžkou atopickou dermatitidu

1698314375 Shutterstock 460680382.jpg Užitečné rady

Od 1. listopadu začínají bezplatná vyšetření na těžkou atopickou dermatitidu, která budou pokračovat po celý měsíc. Recenze jsou součástí informační kampaně „Back in Your Skin“, kterou podporuje Bulharská dermatologická společnost. Bezplatných vyšetření se zúčastní 16 dermatologů z devíti měst republiky – Sofie, Sliven, Stará Zagora, Plovdiv, Pleven, Dobrich, Varna, Veliko Tarnovo a Burgas. Předregistrace je na tel. 0885 375 149 – každý všední den až do konce října.

Jedním ze specialistů, kteří budou v kampani vyšetřovat pacienty s těžkou atopickou dermatitidou, je doktorka Denitsa Zheleva – dermatoložka bulharské kliniky v Sofii. S doktorkou Zhelevou si povídáme o atopické dermatitidě a její moderní léčbě.

– Dr. Zhelevo, jaké onemocnění je atopická dermatitida?

– Je znám pod dvěma názvy – atopie a endogenní ekzém – a je jedním z nejčastějších zánětlivých kožních onemocnění. U velké části novorozenců se může během prvního roku života rozvinout atopická dermatitida. V současnosti má atopickou dermatitidu každé třetí dítě. Dobrou zprávou je, že přes 90 % dětí tuto nemoc překoná do 1 roku věku.

Onemocnění obvykle probíhá s chronickým průběhem, s recidivou po prvním záchvatu a s obdobími exacerbace a remise. V raném dětství – od 1 do 3 let – atopická dermatitida postihuje kůži tváří a záhybů. Může se také objevit vyrážka známá jako „husí kůže“. U dětí od 3 do 10 let onemocnění závažněji postihuje rýhy, zadní část hlavy, hýždě a končetiny. Svědění je hlavním příznakem.

U dospívajících a dospělých s onemocněním jsou vyrážky nejčastěji na krku a zátylku, kolem ramen, na kotnících, prstech a zápěstích, na obličeji postihují oblast kolem očí a úst. Tvoří se typické ekzémové plaky, které dermatologové snadno poznají. Svědění trvá téměř nepřetržitě, v noci zesiluje, což narušuje spánek a kvalitu života.

– Co je příčinou této nemoci?

– Onemocnění je multifaktoriální, je zde i genetická predispozice. Poruchy kožní bariéry jsou spojeny s mutacemi genů pro filagrin, které jsou důležité pro tvorbu kožní bariéry. Kůže pacientů vykazuje nedostatek ceramidů (molekuly lipidů) a také poruchy transepidermální ztráty vody. Na druhé straně mohou různé alergeny a mikroorganismy pronikat kůží pacientů s atopickou dermatitidou. Z infekčních agens je nejčastěji zjištěn zlatý stafylokok, který kolonizuje kůži přibližně 90 % pacientů.

Obvykle dbáme na to, aby bylo oblečení a spodní prádlo pacientů vypráno dětským hypoalergenním pracím práškem a pokud možno dvakrát vymácháno bez použití aviváže a vůně. Pacienti by se měli koupat ve vlažné vodě, protože horko je zhoršuje. Radíme jim, aby se vyhýbali vytopeným místnostem, pocení, intenzivnímu a těžkému fyzickému tréninku.

– Jaká je léčba v různém věku a jak je účinná?

– Získat důvěru rodičů a pacientů je obtížný úkol. Je pro nás důležité jít s nimi bok po boku a společně s nemocí bojovat. Léčba je složitá a vyžaduje plnou podporu rodičů, pokud jde o malé dítě.

Chodit od lékaře k lékaři není žádoucí, protože dobrý odborník si je vědom konsenzu a doporučení pro léčbu tohoto onemocnění. Doporučuje se začít se základními léky a výběrem správné kosmetiky pro tyto pacienty, a když tato léčba nedává efekt, přejdeme k dalšímu kroku. Všichni dermatologové jsou si vědomi této zavedené a klinicky ověřené strategie v léčbě atopické dermatitidy.

Je nesmírně důležité pokožku méně často koupat, používat jemné čisticí oleje, které na pokožce vytvoří ochranný film. Každodenní hydratace pokožky zajišťuje její pružnost a pohodlí, obnovuje bariérovou funkci a její hydrolipidický film. Tyto produkty je nutné aplikovat na postižená a svědivá místa několikrát denně. Výběr přípravku provádí dermatolog podle stupně suchosti pokožky, svědění a přítomnosti komplikací.

Dr. Denitsa Zheleva

Podle závažnosti klinického obrazu lze použít lokální kortikosteroidní preparáty, kombinované nebo nekombinované s lokálním antibiotikem. Cílem je zlepšit stav dítěte během několika dnů a dostat pod kontrolu sekundární infekci. Výběr léků je založen na oblasti ekzému a věku pacienta. Na kortikosteroidech není nic špatného. Používají se krátce a schematicky.

Užívání antihistaminických sirupů nemá léčebný účinek a nebylo prokázáno, že by pomáhalo ekzému u atopické dermatitidy. Používáme je však ke zklidnění svědění a pomáhají nám v noci usnout. Ve vhodnou dobu může být předepsána léčba inhibitory kalcineurinu. Jedná se o léky, které umožňují delší kontrolu onemocnění snížením počtu a frekvence recidiv. Proaktivní terapie s inhibitory kalcineurinu je používá po dlouhou dobu v režimu sníženého dávkování na oblasti, které již byly postiženy onemocněním.

Některé děti dobře reagují na bylinné nekortikosteroidní léky. My dermatologové, kteří pracujeme s dětmi i dospělými, tyto léky známe a snažíme se najít ten správný přípravek pro konkrétního pacienta.

– Jaká je léčba, když je atopická dermatitida v těžší formě?

– Při postižení větší části těla doporučujeme i lokální fototerapii. Provádí se ve větších centrech pro léčbu kožních onemocnění v zemi. Pacient vstoupí do kabiny podobné soláriu, ve které je kůže ozařována světlem přesně definované vlnové délky, a to má mimořádně dobrý vliv na atopický ekzém. Tyto kurzy se provádějí během nemocniční léčby a mohou být také ambulantní – pacient navštěvuje centra fototerapie podle schématu stanoveného ošetřujícím lékařem.

Pokud dojde k závažnému zhoršení nebo jakékoli komplikaci, může být nutné zařadit systémové antibiotikum, systémová antimykotika nebo perorální kortikosteroidy.

Imunosupresivní terapie methotrexátem se používá pouze u dospělých a má poměrně dobrý efekt. Tento lék se používá off-label, to znamená, že v souhrnu léku není popsáno, že léčí atopickou dermatitidu. Ale v klinické praxi jsme zjistili, že to u těchto pacientů funguje dobře.

Nejnovější v léčbě atopické dermatitidy jsou biologika (velké molekuly) a JAK-inhibitory (malé molekuly). Biologická činidla inhibují interleukiny a další důležité body v patogenezi onemocnění. A inhibitory JAK fungují tak, že inhibují všechny receptory JAK na buňce. Od září 2023 zdravotní pojišťovna hradí léčbu jedním typem inhibitoru JAK. Lék je určen pro středně těžkou až těžkou atopickou dermatitidu u pacientů ve věku 12 let a starších. Nyní mám na této terapii pět pacientů. Užívání je extrémně snadné – jedna nebo dvě tablety denně.

– Jaký je účinek nové terapie?

– Vidíme výrazný efekt. Již v prvních sedmi dnech je téměř 100% postiženo svědění, což je pro tyto pacienty nejdůležitější. Jejich stav se zlepšuje – vyrážky se zklidňují a snižují. Nezmizí potřeba hydratace a aplikace fotoprotekce, protože tito pacienti mají zvýšenou fotosenzitivitu při aplikaci léků.

– V listopadu jste se zapojili do kampaně na bezplatné vyšetření pro lidi s těžkou atopickou dermatitidou. Co by měli pacienti vědět?

– V rámci této kampaně budou specialisté dermatologové z celé republiky vyšetřovat pacienty s dlouhodobou atopickou dermatitidou, kterou nebylo možné dostatečně ovlivnit předchozí terapií. Cílem je zjistit, zda jsou vhodné pro nejnovější terapii inhibitory JAK, aby bylo možné kontrolovat a zastavit začarovaný kruh zvlhčovačů, kortikosteroidů, neustálého svědění, narušeného spánku. Je důležité, aby si pacienti na vyšetření přinesli svou zdravotní dokumentaci, která potvrzuje jejich stav a to, jak se s nimi v průběhu let zacházelo.

Mara KALCHEVA

multidvdorg

Jsem novinář se specializací na poskytování užitečných rad veřejnosti. Můj profil je zaměřen na sdílení praktických informací, které vám mohou pomoci v různých oblastech života.

Rate author
GARUDA