Víte, které jsou bulharské horské vrcholy s nejzajímavějšími názvy? – část dvě

0193680001691284176 2103760 1920x1080.webp Všechny novinky

V Bulharsku je několik horských vrcholů s bizarními názvy. Mnohé z nich jsme slyšeli stokrát, ale nikdy jsme nepřemýšleli o tom, odkud název pochází a co ve skutečnosti znamená.

Cestou na Mt.Murgash je například docela zajímavý vrchol se svým názvem – Prepikana mogila. Dodnes není jasné, odkud pochází název tohoto vrcholu a proč je „prepikan“, ale existují i ​​další zajímavá jména, jejichž původ názvu je znám.

Podívejte se, jaké jsou bulharské horské vrcholy s nejzábavnějšími a nejkurióznějšími názvy:

V tvardské části Východní Staré Planiny se nachází Mt. Načechraný, neboť na východ od ní není žádná výše. Počasí tam nahoře je dost často špatné a rychle se mění i během letních slunečných dnů. Rozdíl podnebí mezi vrcholem Chumerna, který je vysoký 1536 m, a chatou je pozoruhodný. Nahoře na hřebeni často fouká silný vítr a visí pošmourné mraky, zatímco u chaty svítí sluníčko a je klidné a příjemné počasí. Podle místních, když budete mít štěstí, až se dostanete nahoru, budete mít výhled, který bude tak prostorný, že budete moci vidět Bospor.

Vrchol Musalla má také zajímavé jméno. Všichni víme, že je to vrchol Balkánu s výškou 2925 m. O názvu vrcholu se vedou mnohé diskuse. Podle některých turkologů název pochází z „Mus Allah“, což v překladu znamená „dotýkat se Boha“. Výraz v arabštině znamená „vrchol modlitby“. Podle Ivana Vazova však název vrcholu pochází ze slova „musala“, což v překladu znamená „kámen“, který se umístí na rakev zesnulého, zatímco se jeho příbuzní modlí, než je svržen do země a pohřben.

První vrchol v pohoří Osogovo má krásné jméno Rouen. Vrchol je vysoký 2 251 m a jeho název pochází ze staré bulharštiny, což znamená „září“ neboli doba, kdy je vše červené a zralé. Název pro tento vrchol je rozhodně zcela na místě, protože na podzim se zelená barva mění na karmínově červenou od načervenalých listů borůvek, kterých se hojně rozrůstá.

V Karlových Varech je vrchol Noční můra s výškou 1997 m. Jedná se o jeden z vrcholů masivu Ravnets. Jeho název je odvozen od slova „cochmar“, což se překládá jako pastýř beranů, a pastýřem je obvykle starší člověk.

Na Main Pirin Ridge mezi vrcholy Chengelchal a Demirkapiyski Chuki je vrchol. Gianno – 2657 m. Původ názvu nebyl dosud objasněn, ale existuje více domněnek. Jedním z nich je, že název pochází z tureckého slova „jani“, což znamená „padouch“. Podle jiných zdrojů pochází název z tureckého slova „jana“, což se překládá jako „skála tyčící se nad mořem“.

Název vrcholu Bezbožný (2645 m.) je rozhodně zajímavý a nelze se ubránit zamyšlení nad tím, odkud pochází. Legenda nás zavede do prvních let tureckého otroctví, kdy se minerální voda v oblasti Dobrinishte stala extrémně populární a přitahovala Turky, z nichž velká část se na těchto územích usadila a násilně turkizovala místní obyvatelstvo. Aby si vesničané mohli udržet víru, utekli do lesa a vyšplhali vysoko na horu k jezeru pod vrcholem. Tam je však dostihli Turci a následovala taková porážka, že se jezero zbarvilo do krvavě rudé. Všichni Bulhaři se obrátili k nebesům se slovy: „Copak neexistuje Bůh, který by nás mohl zachránit?“.

Navzdory obrovské rozmanitosti jmen existuje jeden vrchol jménem Bezejmenný. Je to o Bezejmenný vrchol, která je vysoká 2792 m. a nachází se v okrese Musalen východní Rila.

Přečtěte si první část článku zde:

multidvdorg

Jsem novinář se specializací na poskytování užitečných rad veřejnosti. Můj profil je zaměřen na sdílení praktických informací, které vám mohou pomoci v různých oblastech života.

Rate author
GARUDA