Je pravda, že se malina nemá prát?

1688379633 Shutterstock 1728910864.jpg krásu a zdraví

Omyté lesní ovoce, v tomto případě malina, je podle představ doktora Alexandra Myasnikova jako svatba bez alkoholu. „Pokud jste se rozhodli použít bobule, v tomto případě maliny, tak, že je přidáte do dezertů, jsou normálního původu a nasbírali jste je nejpozději za hodinu a půl až dvě, většinou se nemusí omývat,“ vysvětluje bioložka Baranova . – Pokud je plánujete skladovat delší dobu, existuje speciální neutrální gel.

Pokud jste vyrazili sbírat čerstvé maliny nebo lesní jahody, ale nic o nich nevíte, je lepší je nejíst. Pokud byly maliny nebo lesní jahody, případně jakékoli jiné ovoce zpracovány a vy o tom nevíte, mohou obsahovat insekticidy a různé toxické prvky. Proto je lze skladovat až 14 dní.

Samozřejmě žádný normální výrobce nemá v úmyslu vás otrávit. Obvykle sbírají pěkné bobule. Je špatné, když po nich chodí myši. Takové maliny, jahody a tak dále se prakticky nedají umýt, takže můžete snadno chytit leptospirózu a další nemoci,“ podotýká biolog.

Maliny a jahody se myjí jen mírně znečištěné, například prachem, v takovém případě je stačí opláchnout, doporučuje specialistka. Pokud je však hodláte darovat nemocnému dítěti nebo staršímu člověku, nejprve je vyperte a poté osušte v papírovém kuchyňském papíru. Prach můžete smýt obyčejnou vodou, nebo v nádobě s trochou octa, který neucítíte,“ vysvětluje bioložka Baranova.

Kdo a proč by neměl jíst maliny

Je důležité pochopit, že pokud člověk zvedne umytou malinu nebo jahodu rukama, vyrostou na ní bakterie 10x rychleji, než kdyby nebyla umytá. Pravidlo tedy zní: vezměte si tolik malin nebo jahod, kolik hodláte sníst, omyjte je pod tekoucí vodou a snězte. Pokud jste na chalupě nasbírali maliny, ostružiny, jahody, borůvky a nespěcháte s jejich použitím, ale necháváte je na stole, určitě je přikryjte gázou nebo síťkou, abyste je ochránili před mouchami.

Pokud máte alergii na maliny, jahody nebo jiné bobule, je nejlepší je rozemlít, aby se oddělila semena, protože jsou bohaté na bílkoviny. Brusinka je skutečně účinná chutná bobule, ale nezachrání vás před očními chorobami, jako je šedý zákal nebo zelený zákal.

Jsou účinné z hlediska vitamínů, které obsahují, pro udržení zraku. A mírně ovlivňují oční tlak. Podle doktora Myasnikova je zcela zbytečné snažit se léčit zrak pouze borůvkou.

Pokud jsou v malinách červi, znamená to, že jsou ekologicky čisté? „To je moje oblíbená pohádka,“ říká bioložka Baranová. – Samozřejmě, pokud je na ovoci něco nečistého, štěnice, červ atd., vy sami byste to nejedli.

Není možné, aby člověk přesně věděl, co je šetrné k životnímu prostředí a co ne. Motýl nemá jak posoudit, která malina je čistá, může se mu, stejně jako nám, prostě líbit vůně nebo chuť ovoce, a jestli je hořké, zkažené nebo ne.“

multidvdorg

Jsem novinář se specializací na poskytování užitečných rad veřejnosti. Můj profil je zaměřen na sdílení praktických informací, které vám mohou pomoci v různých oblastech života.

Rate author
GARUDA