Zubař Timur Basyrov řekl, jak výživa ovlivňuje zdraví zubů: správná výživa a problémy se zuby

Zuby.jpg krásu a zdraví

Naše jídlo může mít na naše zuby nejen pozitivní, ale i negativní vliv.

Zubař Timur Basyrov vysvětlil, jak výživa ovlivňuje zdraví zubů: správná výživa.

Potraviny obsahující ovocné kyseliny a zejména cukr mohou být zubům velmi škodlivé. Cukr je hlavním zdrojem potravy pro bakterie v ústech, které produkují kyselinu jako vedlejší metabolický produkt.

V budoucnu ničí sklovinu a dává zelenou kariogenním bakteriím.

zuby
Foto: Pixabay

Vliv potravy na zuby

Čištění zubů není jediná důležitá věc pro udržení zdravých zubů. Velkou roli hraje racionální výživa. Potravou vyživujeme jak své tělo, tak i bakterie, které v něm žijí.

Živí se cukry z potravin, které jíme. Lidé, kterým záleží na vlastním zdraví, potřebují konzumovat hůře stravitelné rychlé sacharidy. Jsou to přece oni, kdo „krmí“ bakterie v naší ústní dutině a vyvolávají vznik kazu.

Samostatně můžeme vyzdvihnout produkty obsahující kyselinu fosforečnou, která ničí sklovinu. Lze jej nalézt v různých slazených sycených nápojích.

Ovocné kyseliny v pomerančích, citronech a jablkách při nekontrolované konzumaci změkčují zubní sklovinu a zvyšují riziko jejího zničení.

Vytváření náhlých teplotních změn je také škodlivé pro ústní dutinu. Pití horkého čaje a následně sklenice ledové vody může vyvolat tvorbu mikrotrhlin, které umožní kariogenním bakteriím proniknout pod ochranný obal.

Správná výživa a zuby. O kolik je užitečnější?

Správné stravování znamená nejen snížit množství zkonzumovaného cukru, ale také přijímat mikro- a makroprvky. Zubům prospívá vápník, fluor, vitamíny B12 a C a železo.

Mléčné výrobky, kefír a sýr, bohaté na vápník, posilují zuby a pomáhají obnovit sklovinu. Mezi tyto potraviny patří sója a zelená zelenina. Chcete-li nasytit své tělo fluorem, měli byste jíst mořské ryby, vařené brambory a pohanku. A vitamín C zlepší krevní oběh v dásních a posílí je.

Vláknité potraviny navíc vyčistí vaše zuby od zbytků jídla. Obiloviny, zelenina a ovoce stimulují produkci slin. Neutralizuje kyselinu v ústech. Je také důležité jíst pevnou stravu, zejména pro děti, která napomůže rozvoji správného skusu.

Při žvýkání se stimuluje růst čelistních kostí – to je nutné při prořezávání stálých zubů, aby byly vyvinuty čelisti a byl dostatek místa pro všechny zuby.

Abych to shrnul výše, rád bych poznamenal, že správná výživa je pro zdraví zubů důležitá. Jak zajistit zdravý příjem potravy pro vaše zuby:

  • Omezte příjem cukru: omezte sladkosti a nápoje. Sníží se tak riziko vzniku kariogenních bakterií v dutině ústní.
  • Konzumace potravin bohatých na mikro- a makroživiny ke zlepšení zdraví zubů.
  • Zvyšte příjem pevných potravin.
  • Zaveďte správné stravovací návyky: vyhněte se svačině a jídlu před spaním.

Zubní problémy se správnou výživou

Ve správné výživě, stejně jako jinde, je důležité udržovat rovnováhu. Proto je důležité správně konzumovat citrusové plody a čerstvé bobule. Pokud máte opravdu rádi pomeranče nebo citrony a často pijete čerstvě vymačkané šťávy, musíte si poté vypláchnout ústa.

Kyselina, kterou obsahují, ovlivňuje sklovinu, změkčuje ji, což vede ke zvýšené citlivosti zubů.

Kromě toho zvýšená hladina kyselosti ovlivňuje také gastrointestinální trakt. Proto lékaři nedoporučují pít citrusové šťávy nalačno a poté je vhodné vypít sklenici vody. To platí i pro bobule: jahody, maliny.

Po konzumaci citrusových plodů si také hned nečistěte zuby. To je způsobeno kyselinou. Jakmile se dostane do úst, okamžitě začne ovlivňovat sklovinu, která změkne. Při čištění kartáčem je proto snadné jej poškodit. Je lepší si po nějaké době vypláchnout ústa a vyčistit si zuby.

Problémy mohou mít i ti, kteří se zdravě stravují a jedí hodně ořechů.

Neměli byste otevírat ořechy ani žvýkat skořápky – to může vést k mechanickému poškození skloviny a obnovovacích struktur. Velmi tvrdé potraviny mohou poškodit výplně, korunky a fazety.

Jak chránit zuby před negativními vlivy potravin

Chcete-li chránit zuby před negativními účinky potravin, musíte dodržovat dietu. Nejezte hodně jídla s vysokým obsahem kyselin a hodně cukru.

Doporučuje se správná ústní hygiena a výplach úst po jídle. Důležité je také konzumovat kyselé potraviny s mírou a dbát na způsob žvýkání tvrdých potravin, aby nedošlo ke zbytečnému mechanickému namáhání zubů.

Pro zlepšení stavu dutiny ústní a zabránění vzniku kazu je důležitá návštěva zubního lékaře a hygienistky. Je důležité nechat provést profesionální čištění k odstranění usazenin a tvrdých usazenin.

Po všech manipulacích proveďte remineralizační terapii laky a gely obsahujícími fluor. Dodáte tak zubům minerály, které potřebují k boji proti zubnímu kazu.

Nezapomínejte na domácí hygienu. Zahrnuje správnou techniku ​​čištění zubů – pohyby by měly být krouživé a zametání směrem od dásní, používání nitě a irigátoru.

Tím odstraníte zbytky jídla a nahromaděné bakterie. Důležitý je také výběr správného kartáčku a zubní pasty. Pokud si nevíte rady s výběrem nástrojů pro ústní hygienu, obraťte se na svého zubního lékaře.

Na základě vaší klinické situace odborník vybere správný zubní kartáček a zubní pastu a dá doporučení pro péči o ústní dutinu.

multidvdorg

Jsem novinář se specializací na poskytování užitečných rad veřejnosti. Můj profil je zaměřen na sdílení praktických informací, které vám mohou pomoci v různých oblastech života.

Rate author
GARUDA