Jak se méně potit v horku

1625336304 Clipboard02.jpg Společnost

Lidské tělo obsahuje 2 až 4 miliony ekrinních potních žláz, z nichž většina je soustředěna na dlaních, chodidlech a hlavě, v podpaží a v tříslech. A všechny jsou citlivé na teplotu, cvičení a psychický stres.

Pět mýtů o výhodách pití velkého množství vody

Zároveň se množství potu produkovaného různými lidmi může značně lišit. Existuje několik faktorů, které to ovlivňují:

Genetická predispozice.

Někteří lidé mají tendenci se více potit kvůli dědičným vlastnostem. Vědci stále přesně nevědí, které geny za to mohou, ale nadále hledají vhodné varianty.

Hmotnost.

Čím je člověk těžší, tím více tepla jeho tělo při cvičení produkuje. A tím více potřebuje chlazení. Ze stejného důvodu mají muži tendenci se potit více než ženy.

Časté cvičení v horku a vlhku.

Přibližně dvoutýdenní trénink při teplotě asi 35°C zvyšuje citlivost potních žláz na acetylcholin, neurotransmiter, který spouští uvolňování vlhkosti. Díky tomu tělo citlivěji reaguje na zvýšení tělesné teploty, začne se potit rychleji a ve větším množství.

7 mylných představ o zdravém stravování

Zvyk aerobního tréninku.

Pravidelné kardio také zvyšuje citlivost na acetylcholin, takže se tělo během cvičení začne rychleji potit.

Horké klima.

Na rozdíl od krátkých tréninků neustálé vystavení teplu a vlhkosti naopak snižuje míru pocení. Tento mechanismus například umožňuje lidem z tropů neztrácet více tekutin, než je nutné, a netrpět dehydratací.

Různé nemoci.

Porušení metabolismu vody lze pozorovat u endokrinních a metabolických patologií, maligních nádorů a duševních poruch, stejně jako při příjmu určitých léků. Pokud se tedy pocení dramaticky zvýšilo a bez zjevného důvodu, jako je přibírání na váze nebo horké počasí, poraďte se s terapeutem.

Pohled a vůně jídla spouští silné uvolňování inzulínu

Jak se méně potit v horku.

Nejviditelnějším způsobem je jít do chladné místnosti a méně se pohybovat. Pokud máte aktivní den v horkých podmínkách, měli byste se na něj předem připravit a pamatovat na pár pravidel.

Deodoranty a antiperspiranty.

První maskuje zápach potu, druhý přímo ovlivňuje jeho množství. Proto, abyste se v horku méně potili, měli byste je hledat.

Takové produkty obsahují soli hliníku a zirkonia. Pronikají kůží, reagují se sacharidovo-proteinovými komplexy tělesných tkání a tvoří zátky, které blokují vývody potních žláz.

Mnoho moderních antiperspirantů obsahuje částečně neutralizované hliníkové soli, označované jako hliník zirkonium trichlorohydrát gly. Mají méně kyseliny chlorovodíkové a nedráždí pokožku.

Aplikujte antiperspirant správně

Antiperspirant nanášejte na čistou a suchou pokožku, ne hned po sprchování. Vyplatí se také počkat 24–48 hodin po holení, aby nedošlo k podráždění.

Nejlepšího účinku se navíc dosáhne při aplikaci 6-8 hodin před vydatným pocením. Pokud se nanesete těsně před tréninkem nebo vyrazíte do horka, nestihne zapůsobit – složení se jednoduše smyje vaším potem.

Před spaním tedy použijte antiperspirant. Hliníkové soli tak budou mít čas zablokovat kanály a pocení se sníží po celý další den.

Odborníci pojmenovali pět raných příznaků cukrovky

Upravte si jídelníček

Existuje několik kategorií potravin, které mohou zvýšit pocení:

Nápoje obsahující kofein. Káva, zelený čaj, energetické koktejly.

Kořeněná jídla. Produkty s černým pepřem, chilli a jalapeňo.

Teplá jídla a nápoje. Zvyšují tělesnou teplotu a nutí potní žlázy pracovat tvrději.

Jídlo s vysokým obsahem bílkovin. Při trávení potravy tělo vydává jiné množství tepla a zahřívá se většinou po příjmu bílkovin. Takže oběd z kuřecích prsou nebo míchaných vajec vás zapotí víc než kaše nebo těstoviny.

Alkohol. Je také přeborníkem v nutriční termogenezi, ale na rozdíl od bílkovin je také tělu škodlivý. Pití navíc může zrychlit tep a rozšířit cévy v kůži, což také podporuje pocení.

Pokud se tedy chcete v horku méně potit, nahraďte kávu a čaj vodou, vyhýbejte se alkoholu, kořeněným a pálivým jídlům a dejte přednost lehkému jídlu před vydatnou večeří.

Úspěšně léčí cukrovku pomocí ultrazvuku

Přiměřeně se oblečte.

Vybírejte volné, lehké, prodyšné látky.

Na denní nošení je vhodné bavlněné oblečení a na trénink je lepší volit kraťasy a trička ze syntetického materiálu, který je prodyšný a rychleschnoucí.

Měli byste se také starat o boty. Sandály nebo tenisky se síťovaným svrškem zajistí dobrou ventilaci a pot se bude rychleji odpařovat.

Naučte se relaxovat.

Jedna studie zjistila, že množství potu produkovaného pokožkou hlavy přímo souvisí s hladinou kortizolu, hormonu, který se ve stresových podmínkách uvolňuje ve velkém množství.

Při silném vzrušení mohou dlaně zvlhnout i v chladné místnosti a v horkých podmínkách bude účinek ještě znatelnější.

Pokud jste úzkostný člověk a často trpíte vnitřním napětím, vyzkoušejte uznávané způsoby, jak se vypořádat se stresem: kvalitní spánek, dechové praktiky, meditace a psychoterapie./Zdrave.to

Dejte like zdrave.to i na Facebooku, kde najdete mnohem více užitečného a zajímavého čtení!

multidvdorg

Jsem novinář se specializací na poskytování užitečných rad veřejnosti. Můj profil je zaměřen na sdílení praktických informací, které vám mohou pomoci v různých oblastech života.

Rate author
GARUDA