Vitamin D může chránit před rakovinou vaječníků

1660122812 08 1.jpg Společnost

Mezi všemi typy rakoviny má rakovina vaječníků jednu z nejvyšších úmrtností. To je částečně způsobeno schopností rakoviny převrátit obranyschopnost těla ve svůj prospěch. A nedávný výzkum univerzity Nagoya publikovaný v časopise Matrix Biology ukazuje, že vitamin D může úspěšně blokovat jednu z hlavních cest používaných tímto typem rakoviny.

Rakovina vaječníků často prochází procesem zvaným peritoneální metastázy – její buňky se dostanou na sekundární místo, jako je peritoneální stěna nebo bránice, poté, co se oddělí od svého primárního místa ve vaječníku. Pobřišnice se před tímto procesem chrání tím, že vytváří bariéru z mezoteliálních buněk, která brání rakovinným buňkám přilnout a šířit se.

Jak racionálně získat vitamín D a C v zimě

Rakovina vaječníků však tuto bariéru obchází tím, že přemění stínící mezoteliální buňky na buňky spojené s rakovinou. Aktivací prostředí, které podporuje metastázování, se zvyšuje schopnost rakoviny metastazovat a šířit se po těle.

Tým vedený Dr. Masato Yoshihara z oddělení porodnictví a gynekologie Lékařské fakulty Nagoya University spolu s kolegy z Bell Research Center a Ústavu patologie zjistil, že vitamin D tento proces nejen inhiboval, ale také zvrátil rakovinné mezoteliální buňky v jejich původním stavu.

Tento proces zlepšuje schopnost mezoteliálních buněk působit jako bariéry a omezovat šíření rakoviny. Jejich výzkum naznačuje, že přidání terapie vitaminem D k léčbě rakoviny vaječníků může být prospěšné.

„Prokázali jsme potenciál vitaminu D normalizovat mezoteliální buňky související s rakovinou, což je první studie svého druhu,“ řekl Dr. Kazuhisa Kitami, první autor studie. Vzhledem k tomu, že včasná detekce rakoviny vaječníků je stále extrémně obtížná, ukázali jsme, že peritoneální prostředí může být obnoveno do normálního stavu, což zabraňuje adhezi a růstu rakovinných buněk.“

Vitamin D to dokáže díky složitému způsobu šíření rakoviny. Předchozí studie zjistily, že rakovinné buňky vylučují protein zvaný TGF-β1, který je spojen s buněčným růstem. Také zvyšuje množství dalšího proteinu, trombospondinu-1, prostřednictvím dráhy TGF-β/Smad.

Plážové oleje neblokují produkci vitamínu D

Trombospondin-1 je již dlouho předmětem zájmu výzkumníků rakoviny vaječníků, protože se vyskytuje ve větším množství v pozdějších a letálních stadiích. U rakoviny vaječníků je trombospondin-1 klíčovým proteinem, který zvyšuje adhezi a proliferaci buněk rakoviny vaječníků k peritoneu. Protože vitamin D narušuje dráhu TGF-β/Smad, může zabránit rakovině.

Dr. Kitami vysvětluje: „Podávání vitaminu D pomáhá normalizovat peritoneální prostředí. To naznačuje, že kombinace vitaminu D s konvenčními léky může zlepšit jejich terapeutickou účinnost u rakoviny vaječníků. Myslíme si, že to pomáhá předcházet adhezi rakovinných buněk k pobřišnici, což může umožnit zabránit opětovnému výskytu rakoviny vaječníků.

Potenciál vitaminu v boji proti rakovině, která postihuje jednu ze 75 žen, zůstává vzrušující vyhlídkou, zejména proto, že tak činí obnovením přirozené obranyschopnosti těla. Vytvoření terapií pomocí tohoto výzkumu by mohlo nabídnout nové způsoby, jak bojovat s vysokou úmrtností na rakovinu vaječníků.

Tato studie byla podpořena grantem na výzkum od Japonské společnosti na podporu vědy (JSPS).

multidvdorg

Jsem novinář se specializací na poskytování užitečných rad veřejnosti. Můj profil je zaměřen na sdílení praktických informací, které vám mohou pomoci v různých oblastech života.

Rate author
GARUDA